RAMAZAN’DA BESLENMEYE DİKKAT

İftar sofrasında ağır, yağlı ve yüksek kolesterol içerikli besinlerin tüketilmesi ya da sahurdan hemen sonra yatılması mide şikayetlerine neden oluyor. Sorun yaşamamak için sindirimi kolay besinler ve bol sıvı tüketilmesi önerilirken, sahurdan en az 1 saat sonra yatılması uyarısında bulunuldu.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Yurci, mide sorunu yaşayanlara Ramazan ayında uyarılarda bulundu. Oruç nedeniyle beslenme alışkanlığının değiştiğine dikkat çeken Yurci, “Bu dönemde lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alımı, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek sofraların vazgeçilmez kuralı olmalıdır. Özellikle sahurda ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır” dedi.

SAHURDAN EN AZ 1 SAAT SONRA YATIN

Toplumun yüzde 20’sinde reflü hastalığı bulunduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Yurci, bu kişilerin şikayetlerinin Ramazan ayında daha da arttığına dikkat çekti. Reflü hastalarına sahuru atlamamaları tavsiyesinde bulunan Yurci, “Özellikle reflü hastaları sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmamalı. Yemeğin üzerinden en az 1 saat geçtikten sonra yatılmalı. İftardan sahura kadar da aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlılardan kaçınmalı.” diye konuştu. Ramazanda ağır şerbetli tatlılardan da uzak durulması tavsiyesinde bulunan Yurci, şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar ya da az şekerli kompostoların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

AĞIR MİDE SORUNLARI OLANLAR DİKKAT.!

Gastroenteroloji Uzmanı Alper Yurci, hafif mide şikayetleri olanların beslenmelerine dikkat ederek oruç tutabileceğini belirtirken, “Ciddi reflü şikayeti olanlar, mide ya da bağırsaklarında ağır iltihabi bir hastalığı, aktif ülser hastalığı ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunanlar oruç tutmaktan kaçınmalı” uyarısında bulundu.

RAMAZAN’DA BESLENMEYE DİKKAT” için 2 yorum

 • 15 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  Ramazanda nasıl beslenmeliyiz konusunda çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

  Yanıtla
  • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:19
   Permalink

   teşekkürler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir